Zvukařská škola

Osnovy kurzu jsou postaveny tak, aby v daném časovém rámci obsáhly veškeré základní znalosti a dovednosti nutné pro práci zvukaře. Výuka probíhá v přátelské neautoritativní atmosféře, která dává prostor s lektory prodiskutovat všechny otázky k danému tématu (a často i mimo něj). 

Osnovy a témata přednášek

Aktualizováno úterý 6. únor 2024 20:56

KURZ 1 - Základy teorie a praktické postupy zvukařské práce

základní (rekvalifikační), od října do dubna každé pondělí od 14 do cca 19h v Praze - Hostivaři, cena: 2x 12.000,- Kč vč. DPH (nejsme plátci)
Přihláška pro zájemce ke stažení zde (vyplněnou zašlete řediteli na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. )

 

V našich přednáškách se vždy snažíme skloubit teoretickou výuku s tématicky navazujícími praktickými ukázkami. Kurz proto nelze striktně rozdělit na teoretickou a praktickou část, jak byste možná čekali. Na zvídavé dotazy našich studentů obvykle odpovídáme v průběhu přednášky, což nás sice někdy trochu zdrží (někdy tím pádem trochu přetáhneme 19h), ale radši věci vysvětlujeme hned. 

Chcete se nejprve seznámit se stylem naší výuky? Přečtěte si naše reference, zeptejte se našich absolventů, nebo se prostě přijďte podívat

 

Volně doplňovaný (podle zájmu studentstva) seznam probíraných témat:

- První vyučovací blok slouží k osvěžení základů fyziky ze základní školy: co je to zvuk, harmonické kmitání, šíření zvuku, úvod do akustiky.

- Jak se zvuk chová v místnosti, jak se odráží a kde je ho nejlepší pohlcovat? Jak upravit akustiku svého studijka? To vám poví zkušení akustici ve druhém vyučovacím bloku nazvaném jednoduše Akustika.

- Jak co zapojit aby to nebručelo? Co je to signálová symetrie a proč samohrajky nehrajou basy (někdy)? To jsou témata, kterým se věnuje další vyučovací blok: Elektroakustické řetězce

- Věděli jste, že mikrofony jsou, vedle samotného nástroje, ta nejdůležitější součást každého zvuku? Právě proto jim věnujeme hned dva vyučovací bloky: první teoretický (jak mikrofony fungují a jaké mají vlastnosti) a druhý pro změnu taky teoretický (stereofonní sestavy, využití proximity, praktické tipy) s praktickým přesahem v podobě návodu ke snímání různých nástrojů různými způsoby. Věřte nám, že se po celé dva výukové bloky nenudíme.

- Ještě jeden blok věnujeme mikrofonům, tentokrát ale bezdrátovým mikrofonům a IEM odposlechům. Víte jak správně nastavit frekvence bezdrátů a proč vlastně? Kdy a pro co použít jaké antény? Jak zapojit IEM aby nedocházelo k rušení či k výpadkům? Ne? My ano... a rádi vám to ukážeme! 

- Forte, nebo pianissimo? Dynamiku hudby sice tvoří především muzikant, různé dynamické procesory ale dávají nám, zvukařům, spoustu možností jak s ní dodatečně pracovat. Threshold, ratio, attack, release, všechny tyhle pojmy máme zmáknuté... a vy můžete mít taky. Mimchodem, věděli jste, že třeba gate, nebo kompresor, dokáží významně upravovat nejen dynamiku, ale při vhodném nastavení i barvu zvuku? Přijďte si to zkusit!

- Na míchání barev je před koncem roku ještě brzy, ale na jejich úpravu čas tak akorát. K tomu (ale nejen k tomu) nám slouží Ekvalizéry, a tak jim věnujeme celý jeden vyučovací blok. Jak se zbavit nechtěných zvuků, jak zdůraznit důležité složky, nebo jak pomocí ekvalizéru na koncertě ošetřit odposlechy... to všechno se dozvíte. K tomu ještě něco o DIboxech a zvukových efektech, aby zvuk nebyl nuda.

- A je to tady, nastal čas míchat. V tomhle momentě opustíme útulné prostředí přednáškové učebny a obsadíme divadelní sál o patro níž. Jindra vám ukáže jak se pracuje na analogovém mixu a s obětní živou kapelou si projdeme koncert od plánování přes stavbu a zvukovou zkoušku až po různé styly míchání a nakonec balení. Ukážeme vám co děláte špatně (něco se najde) a proč, jaké jsou dobré návyky a že je několik způsobů jak svinout kabel.

- Na tomto místě většinou přichází Nový rok a s ním i velký zlom v učivu: Opustíme starý dobrý analogový svět a vrhneme se do moderních vod digitálního zvukařského světa. Čím to všechno začíná a z čeho si postavit vlastní digitální mixážní pult? Převodníky, sběrnice, kontroléry, rozhraní, displeje, protokoly... no prostě ještě než si vůbec sáhnete na svůj první digitál, bude potřeba si toho hodně říct. Kdo jiný by vám to všechno měl ukázat když ne my?

- Různých digitálních mixů je spousta druhů a tak se vám vždy snažíme ukázat, co od kterých můžete čekat. Na našich přednáškách se postupně seznámíte s moderními digitálními mixy značek Yamaha, Behringer/Midas, Alen&Heat, Soundcraft, Digico... prostě budeme se vám snažit ukázat všechno, co vás při budoucí práci může potkat například v klubech, nebo na fesťáku.

- Ještě než se vrátíme za stoly do učebny abychom si spolu s lektorem Láďou Greinerem ukázaly jak míchat a masterovat v DAW programu (na našich počítačích a vícestopém materiálu) shrneme si dosavadní poznatky a dopovíme si co jsme nestihli a na co jste se zapomněli zeptat. Věřte mi, že vždy se něco najde a byla by škoda na to zapomenout!

 

Praktika, milovaná i nenávidněná. U nás tedy spíš milovaná, alespoň soudě podle živého zájmu a ohlasů studentů. Jak čistit, jak strukturovat, jak si připravit projekt, jak míchat, jak poslouchat, jak masterovat, jak připravit pro export, jak osadit ISRC, jak upravit hlasitost pro streaming služby a jak pro TV... je toho prostě hodně! Navíc s Láďou se nudit určitě nebudete, ne nadarmo vyhrál titul Nejzábavnější lektor školy.

- Není to ale jen studiová práce, ke které se naše škola hlásí, naopak: velká část našich studentů jsou zvídaví muzikanti či dokonce zvukaři z kulturáků, klubů či divadel (někteří budoucí). Právě pro ně pořádáme jako další část praktik stáže v hudebních klubech, televizních produkcích či renomovaném nahrávacím studiu, kde se jim věnují lidé ostřílení léty praxe.

 

Zapomněl jsem na něco? Na spoustu věcí! Na autorské právo, na fáze a subwoofery, na spálené reproduktory, na rozpadlé mikrofony, měřící SW, na Ježíška, na gulášníky, Radka a jeho rozvodové sítě, riggery, bezpečnost práce... a hlavně na spoustu osobních kontaktů, které u nás naši studenti každoročně získávají. Všechny naše poučná povídání (nemám rád slovo „přednášky“) vycházejí z obrovských praktických zkušeností našich lektorů, pevně zasazených do nutných teoretických základů oboru (nebojte, odmocniny u nás ). Ostatně zeptejte se na názor našich absolventů (nynějších kolegyň a kolegů), kterých naší školou za 16 ročníků prošlo přes dvě stovky. Najdete je na zajímavých pozicích ve velkých i menších rentálkách, divadlech, v klubech, ale i v televizích či jen zahrabané do vlastní či cizí tvorby v nahrávacím studiu, Zeptejte se, oni jsou naší nejlepší referencí a poví vám sami.  

 

 


 

KURZ 2 - Pokročilá práce s DAW software Protools 

volně navazuje na studiová praktika KURZU 1 a je otevírán příležitostně

 

  • náběr hudebního díla do zvukových stop v profesionálním zvukovém studiu
  • čištění a střih zvukových stop, s videem
  • mix, použití dynamických procesorů a efektů
  • mastering (finální úprava hotového zvukovéko snímku)

 

 

Zobrazeno: 25904